Zajímavosti a památky

Slovensko - nejslavnější slovenský produkt - sýr bryndzaSlovenská republika je, díky značně dlouhé společné historii, stejně starou a po historické stránce zajímavou zemí. Ale nejen v tomto směru. Slovensko je zemí se silnými, stovky let starými tradicemi, charakteristickými produkty a přátelskými lidmi. Tato srdečná země skýtá také spoustu možností poznávacích zájezdů či odpočinkových dovolených.

Řekne-li se Slovensko, každému se zaručeně vybaví například typická slovenská kuchyně. Nejtypičtějším jídlem jsou vynikající halušky. Pravé slovenské halušky se podávají s opečenou slaninou a sýre brynzou. Druhým způsobem, jak halušky připravit, je použití zelí místo slaniny. I tento recept je velmi chutný a sytý. Brynza je typický (ale nejen slovenský!) ovčí slaný sýr, se specifickou chutí. Mimo něj jsou velmi známé také například parenica, korbáčky či oštěpok. Dalším známým slovenským pokrmem je například kapustnica – zelná polévka s klobásou.

Autobusová doprava na Slovensko za nejlevnější ceny!

Další ze spousty věcí, které se Vám při zmínce o Slovensku jistě vybaví, je i slavný zbojník Juraj Jánošík. Podle legend přepadával bohaté pocestné a část z lupu rozdával chudým lidem – odtud vzniklo slavné sousloví „bohatým bral a chudým dával“. Bohužel byl ve svých pětadvaceti letech dopaden a popraven. V Terchové, kde skončil jeho mladý život, byla k výročí 300 let od jeho úmrtí postavena jeho socha v nadživotní velikosti.

Slovensko - socha Juraje JánošíkaDalší velmi významnou a v posledních letech díky filmovému zpracování také velmi populární postavou slovenských dějin byla hraběnka Alžběta Báthoryová. Této slavné ženě je také přezdíváno jako Čachtické paní (podle jejího hradu v Čachticích). Údajně mělo jít o masovou vražedkyni, díky čemuž se také dostala do Guinnesovi knihy rekordů s počtem 650 obětí.

S Alžbětou Báthoryovou je spojený také zmiňovaný Čachtický hrad, jedno z nejnavštěvovanějších míst Slovenska. Zřícenina Vás ohromí svou velkou rozlohou a také svou údajnou násilnou historií. Nedaleko se nachází další ze známých zřícenin – Hrad Beckov, pod nímž se nachází starý židovský hřbitov. Dalšími významnými a vyhledávanými hrady jsou například Krásná Hôrka, jeden z nejkrásnějších slovenských hradů, který bohužel před nedávnou dobou vyhořel, dále pak Bratislavský hrad, Trenčínský hrad, Oravský hrad a spousta dalších.

Velmi oblíbeným, turisticky hojně vyhledávaným místem jsou Tatry, ať už v létě pro turistiku a cyklistiku, nebo v zimě pro lyžování a další zimní sporty. Prakticky celoročně nabízí Vysoké i nízké Tatry ubytování v hotelech či chatkách. Dopřávají svým návštěvníkům luxusní ubytování, sportovní vyžití i odpočinek.

© Copyright 2018 | Slovensko | www.euroslovensko.cz
Provozuje: TravelBees.cz